106 Диона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

106 Диона е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 10 октомври, 1868 година од страна на Џејмс Крејг Вотсон.

106 Диона
Откривање
Откривач Џејмс Крејг Вотсон
Откриено 10 октомври 1868
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел 556.376 Gm (3.719 AU)
Перихел 391.585 Gm (2.618 AU)
473.981 Gm (3.168 AU)
Занесување 0.174
2059.923 d (5.64 a)
16.61 km/s
161.899°
Наклон 4.616°
62.400°
329.534°
Физички особености
Димензии 146.6 km
Маса 3.3×1018 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0410 m/s²
0.0775 km/s
? d
Албедо ?
Температура ~156 K
Спектрален тип
G
7.41

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]