1069 Планкија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1069 Планкија
Откривање
ОткривачМаксимилијан Франц Јозеф Корнелиус Волф
Откриено28 јануари 1927 година
Ознаки
Наречена по
Макс Планк
1927 BC
Орбитални особености
Епоха ЈД 2445600,5
Перихел2,838 АЕ
Занесување0,095
Наклон13,51°
142,256
34,118
Физички особености
Димензии43 км
8,665 ч
Албедо0,15
9,30

1069 Планкијаастероид од главниот астероиден појас. Откриен од Макс Волф на 28 јануари 1927 година со привремена ознака 1927 BC. Именуван е по познатиот германски физичар Макс Планк.[1]

Фотометриските мерења направени во 2000 година, кога биле комбинирани со првичните набљудувања, прикажани на светлосната крива со период од 8,643 ± 0,05 часови.[2] Од 2013 година, предвидувањата за периодот за вртењето е 8,665 часови.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names, Volym 1. Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3. Посетено на 2014-01-07.
  2. Warner, B. D.; Malcolm, G.; Stephens, R. D. (December 2001), „The Lightcurve of 1069 Planckia Revisited“, The Minor Planet Bulletin, 28, стр. 71–72, Bibcode:2001MPBu...28...71W.
  3. „1069 Planckia (1927 BC)“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-09.