1053 Вигдис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1053 Вигдис
Откривање
Откривач Макс Волф[1]
Откриено 16 ноември 1925[1]
Ознаки
MPC ознака 1053 Вигдис[1]
1925 WA[1]
Главен астероиден појас

1053 Вигдисастероид, откриен од германскиот астроном Макс Волф на 16 ноември 1925 година. Привременото име било 1925 WA. До денес не се знае што означува името на објектот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names. 1 (5th издание). Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3. http://books.google.se/books?id=aeAg1X7afOoC&pg=PA89&dq=1053+Vigdis&hl=sv&sa=X&ei=fdbBUs2UMsqT4ATf8IC4CA&ved=0CD0Q6AEwAg#v=onepage&q=1053%20Vigdis&f=false. посет. 1 јануари 2014 г.