1053 Вигдис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1053 Вигдис
Откривање
ОткривачМакс Волф[1]
Откриено16 ноември 1925[1]
Ознаки
ЦМП-ознака1053 Вигдис[1]
1925 WA[1]
Главен астероиден појас

1053 Вигдисастероид, откриен од германскиот астроном Макс Волф на 16 ноември 1925 година. Привременото име било 1925 WA. До денес не се знае што означува името на објектот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names. 1 (изд. 5th.). Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3. Посетено на 2014-01-01.