103 Хера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

103 Хераастероид од Главниот астероиден појас откриен на 7 септември 1868 година од страна на Џејмс Крејг Вотсон.

103 Хера
Откривање
ОткривачЏејмс Крејг Вотсон
Откриено7 септември 1868
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември 2006 (JD 2454100.5)
Афел436.522 Gm (2.918 AU)
Перихел372.135 Gm (2.488 AU)
404.328 Gm (2.703 AU)
Занесеност0.080
1622.975 d (4.44 a)
18.09 km/s
74.835°
Наклон5.421°
136.276°
190.160°
Физички особености
Димензии91.2 km
Маса7.9×1017 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0255 m/s²
0.0482 km/s
? d
Албедо?
Температура~169 K
Спектрален тип
S
7.66

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]