10043 Џејнган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејнган
Откривање
ОткривачЕдвард Бовел
Откриено воЛовелова опсерваторија
Откриено14 август, 1985
Ознаки
MPC ознака10043
1985 PN
Орбитални особености
Епоха May 14, 2008
Апхел3.5083373
Перихел2.7471173
Занесување0.1216890
2020.4203889
322.19525
Наклон17.32396
151.81724
267.31499
Физички особености
11.9

10043 Џејнган — астероид од астероиден појас откриен на 14 август, 1985 од страна на Едвард Бовел од Ловеловата опсерваторија. Именуван е според Џејн Ган, соосновач на Астрономското друштво Колумбо.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]