1. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
1. јужен напоредник
1. јужен напоредник (црвено) ја образува северната граница на Танзанија со Уганда, а во помал дел, и границата со Кенија.

1. јужен напоредник (1° ЈГШ) — напоредник кој лежи 1 степен јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Југоисточна Азија, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Напоредникот ја исцртува границата на Уганда со Танзанија, а во помал дел и границата меѓу Кенија и Танзанија.

Околу светот[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, 1° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
1°0′S 0°0′E / 1.000° S; 0.000° E / -1.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан
1°0′S 8°52′E / 1.000° S; 8.867° E / -1.000; 8.867 (Габон)  Габон
1°0′S 14°25′E / 1.000° S; 14.417° E / -1.000; 14.417 (Република Конго)  Република Конго
1°0′S 17°20′E / 1.000° S; 17.333° E / -1.000; 17.333 (Демократска Република Конго)  Демократска Република Конго
1°0′S 29°35′E / 1.000° S; 29.583° E / -1.000; 29.583 (Уганда)  Уганда
1°0′S 30°45′E / 1.000° S; 30.750° E / -1.000; 30.750 (граница Уганда - Танзанија) граница  Уганда -  Танзанија претежно во рамките на езерото Викторија
1°0′S 30°55′E / 1.000° S; 30.917° E / -1.000; 30.917 (граница Кенија - Танзанија) граница Кенија Кенија -  Танзанија мал потег од границата (околу 11 км), сосема во рамките на езерото Викторија
1°0′S 34°1′E / 1.000° S; 34.017° E / -1.000; 34.017 (Кенија) Кенија Кенија 30 км северно од Најроби
1°0′S 41°7′E / 1.000° S; 41.117° E / -1.000; 41.117 (Сомалија)  Сомалија
1°0′S 42°2′E / 1.000° S; 42.033° E / -1.000; 42.033 (Индиски Океан) Индиски Океан веднаш северно од атолот Аду,  Малдиви
1°0′S 98°39′E / 1.000° S; 98.650° E / -1.000; 98.650 (Индонезија)  Индонезија островот Сиберут
1°0′S 98°56′E / 1.000° S; 98.933° E / -1.000; 98.933 (Ментавајски Проток) Ментавајски Проток
1°0′S 100°21′E / 1.000° S; 100.350° E / -1.000; 100.350 (Индонезија)  Индонезија островот Суматра
1°0′S 103°59′E / 1.000° S; 103.983° E / -1.000; 103.983 (Кариматски Проток) Кариматски Проток
1°0′S 109°27′E / 1.000° S; 109.450° E / -1.000; 109.450 (Индонезија)  Индонезија островите Маја Каримата и Борнео
1°0′S 117°8′E / 1.000° S; 117.133° E / -1.000; 117.133 (Макасарски Проток) Макасарски Проток
1°0′S 119°28′E / 1.000° S; 119.467° E / -1.000; 119.467 (Индонезија)  Индонезија островот Сулавеси
1°0′S 120°30′E / 1.000° S; 120.500° E / -1.000; 120.500 (залив Томини) залив Томини
1°0′S 121°23′E / 1.000° S; 121.383° E / -1.000; 121.383 (Индонезија)  Индонезија островот Сулавеси
1°0′S 122°47′E / 1.000° S; 122.783° E / -1.000; 122.783 (Бандско Море) Бандско Море
1°0′S 123°12′E / 1.000° S; 123.200° E / -1.000; 123.200 (Индонезија)  Индонезија островот Сулавеси
1°0′S 123°22′E / 1.000° S; 123.367° E / -1.000; 123.367 (Молучко Море) Молучко Море
1°0′S 128°19′E / 1.000° S; 128.317° E / -1.000; 128.317 (Индонезија)  Индонезија островот Дамар
1°0′S 128°24′E / 1.000° S; 128.400° E / -1.000; 128.400 (Халмахерско Море) Халмахерско Море
1°0′S 130°38′E / 1.000° S; 130.633° E / -1.000; 130.633 (Индонезија)  Индонезија островите Салавати и Нова Гвинеја
1°0′S 134°3′E / 1.000° S; 134.050° E / -1.000; 134.050 (залив Чендеравасих) залив Чендеравасих
1°0′S 134°48′E / 1.000° S; 134.800° E / -1.000; 134.800 (Индонезија)  Индонезија островот Нумфор
1°0′S 134°57′E / 1.000° S; 134.950° E / -1.000; 134.950 (залив Чендеравасих) залив Чендеравасих
1°0′S 135°48′E / 1.000° S; 135.800° E / -1.000; 135.800 (Индонезија)  Индонезија островот Бијак
1°0′S 136°8′E / 1.000° S; 136.133° E / -1.000; 136.133 (Тихи Океан) Тихи Океан веднаш северно од атолите Пелелуху и Хејна, Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја
веднаш јужно од островската група Каниет, Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја
веднаш јужно од островот Банаба,  Кирибати
меѓу атолите Ноноути и Табитеуеја,  Кирибати
1°0′S 91°26′W / 1.000° S; 91.433° W / -1.000; -91.433 (Еквадор)  Еквадор островот Изабела
1°0′S 91°4′W / 1.000° S; 91.067° W / -1.000; -91.067 (Тихи Океан) Тихи Океан веднаш јужно од островот Сан Кристобал,  Еквадор
1°0′S 80°51′W / 1.000° S; 80.850° W / -1.000; -80.850 (Еквадор)  Еквадор
1°0′S 75°23′W / 1.000° S; 75.383° W / -1.000; -75.383 (Перу)  Перу
1°0′S 74°16′W / 1.000° S; 74.267° W / -1.000; -74.267 (Колумбија)  Колумбија
1°0′S 69°25′W / 1.000° S; 69.417° W / -1.000; -69.417 (Бразил)  Бразил Амазон
Рораима
Амазон
Пара
Амапа
Марањао
Пара — Големиот Гурупски Остров и островот Маражо, и копното
1°0′S 46°11′W / 1.000° S; 46.183° W / -1.000; -46.183 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]