1. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
1. северен напоредник
1. северен напоредник образува голем дел од јужната граница Екваторска Гвинеја со Габон.

1. северен напоредник (1° СГШ) — напоредник кој лежи 1 степен северно од екваторот. It crosses the Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Југоисточна Азија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Напоредникот образува дел од границата меѓу Екваторска Гвинеја и Габон.

Околу светот[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 1° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија или море Белешка
1°0′N 0°0′E / 1.000° СГШ; 0.000° ИГД / 1.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан веднаш северно од островот Кориско,  Екваторска Гвинеја
веднаш северно од островот Голем Елобеј,  Екваторска Гвинеја
1°0′N 9°31′E / 1.000° СГШ; 9.517° ИГД / 1.000; 9.517 (Екваторска Гвинеја)  Екваторска Гвинеја островот Мал Елобеј
1°0′N 9°31′E / 1.000° СГШ; 9.517° ИГД / 1.000; 9.517 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
1°0′N 9°35′E / 1.000° СГШ; 9.583° ИГД / 1.000; 9.583 (Габон)  Габон
1°0′N 9°47′E / 1.000° СГШ; 9.783° ИГД / 1.000; 9.783 (Екваторска Гвинеја)  Екваторска Гвинеја
1°0′N 10°0′E / 1.000° СГШ; 10.000° ИГД / 1.000; 10.000 (граница Екваторска Гвинеја - Габон) граница  Екваторска Гвинеја -  Габон
1°0′N 11°20′E / 1.000° СГШ; 11.333° ИГД / 1.000; 11.333 (Габон)  Габон
1°0′N 14°25′E / 1.000° СГШ; 14.417° ИГД / 1.000; 14.417 (Република Конго)  Република Конго
1°0′N 17°51′E / 1.000° СГШ; 17.850° ИГД / 1.000; 17.850 (Демократска Република Конго)  Демократска Република Конго
1°0′N 30°13′E / 1.000° СГШ; 30.217° ИГД / 1.000; 30.217 (Уганда)  Уганда
1°0′N 34°29′E / 1.000° СГШ; 34.483° ИГД / 1.000; 34.483 (Кенија) Кенија Кенија
1°0′N 41°0′E / 1.000° СГШ; 41.000° ИГД / 1.000; 41.000 (Сомалија)  Сомалија
1°0′N 43°54′E / 1.000° СГШ; 43.900° ИГД / 1.000; 43.900 (Индиски Океан) Индиски Океан веднаш северно од атолот Хуваду,  Малдиви
1°0′N 97°23′E / 1.000° СГШ; 97.383° ИГД / 1.000; 97.383 (Индонезија)  Индонезија островот Нијас
1°0′N 97°55′E / 1.000° СГШ; 97.917° ИГД / 1.000; 97.917 (Индиски Океан) Индиски Океан
1°0′N 98°56′E / 1.000° СГШ; 98.933° ИГД / 1.000; 98.933 (Индонезија)  Индонезија островите Суматра, Паданг, Рантау и Рангсанг
1°0′N 103°4′E / 1.000° СГШ; 103.067° ИГД / 1.000; 103.067 (Молучки Проток) Молучки Проток
1°0′N 103°21′E / 1.000° СГШ; 103.350° ИГД / 1.000; 103.350 (Индонезија)  Индонезија островот Голем Каримун
1°0′N 103°27′E / 1.000° СГШ; 103.450° ИГД / 1.000; 103.450 (Сингапурски Проток) Сингапурски Проток
1°0′N 103°47′E / 1.000° СГШ; 103.783° ИГД / 1.000; 103.783 (Индонезија)  Индонезија острови како Капалаџерних, Булан, Батам, Bintan и Мапур
1°0′N 104°51′E / 1.000° СГШ; 104.850° ИГД / 1.000; 104.850 (Јужнокинеско Море) Јужнокинеско Море
1°0′N 107°23′E / 1.000° СГШ; 107.383° ИГД / 1.000; 107.383 (Индонезија)  Индонезија архипелагот Тамбелан
1°0′N 107°36′E / 1.000° СГШ; 107.600° ИГД / 1.000; 107.600 (Јужнокинеско Море) Јужнокинеско Море
1°0′N 108°58′E / 1.000° СГШ; 108.967° ИГД / 1.000; 108.967 (Индонезија)  Индонезија Калимантан
1°0′N 110°16′E / 1.000° СГШ; 110.267° ИГД / 1.000; 110.267 (Малезија)  Малезија Саравак — во должина од околу 3 км
1°0′N 110°18′E / 1.000° СГШ; 110.300° ИГД / 1.000; 110.300 (Индонезија)  Индонезија Калимантан — во должина од околу 4 км
1°0′N 110°20′E / 1.000° СГШ; 110.333° ИГД / 1.000; 110.333 (Малезија)  Малезија Саравак
1°0′N 110°53′E / 1.000° СГШ; 110.883° ИГД / 1.000; 110.883 (Индонезија)  Индонезија Калимантан
1°0′N 111°31′E / 1.000° СГШ; 111.517° ИГД / 1.000; 111.517 (Малезија)  Малезија Саравак — во должина од околу 8 км
1°0′N 111°35′E / 1.000° СГШ; 111.583° ИГД / 1.000; 111.583 (Индонезија)  Индонезија Калимантан
1°0′N 110°46′E / 1.000° СГШ; 110.767° ИГД / 1.000; 110.767 (Малезија)  Малезија Саравак — во должина од околу 8 км
1°0′N 111°51′E / 1.000° СГШ; 111.850° ИГД / 1.000; 111.850 (Индонезија)  Индонезија Калимантан
1°0′N 118°59′E / 1.000° СГШ; 118.983° ИГД / 1.000; 118.983 (Макасарски Проток) Макасарски Проток
1°0′N 120°44′E / 1.000° СГШ; 120.733° ИГД / 1.000; 120.733 (Индонезија)  Индонезија островот Сулавеси
1°0′N 122°28′E / 1.000° СГШ; 122.467° ИГД / 1.000; 122.467 (Целебеско Море) Целебеско Море
1°0′N 124°14′E / 1.000° СГШ; 124.233° ИГД / 1.000; 124.233 (Индонезија)  Индонезија островот Сулавеси
1°0′N 124°54′E / 1.000° СГШ; 124.900° ИГД / 1.000; 124.900 (Молучко Море) Молучко Море веднап северно од островот Гуреда,  Индонезија
1°0′N 127°28′E / 1.000° СГШ; 127.467° ИГД / 1.000; 127.467 (Индонезија)  Индонезија островот Халмахера
1°0′N 127°38′E / 1.000° СГШ; 127.633° ИГД / 1.000; 127.633 (залив Као) залив Као
1°0′N 127°56′E / 1.000° СГШ; 127.933° ИГД / 1.000; 127.933 (Индонезија)  Индонезија островот Халмахера
1°0′N 128°33′E / 1.000° СГШ; 128.550° ИГД / 1.000; 128.550 (Тихи Океан) Тихи Океан веднаш јужно од островот Фани,  Индонезија
веднаш северно од атолот Мапија,  Индонезија
веднаш јужно од атолот Капингамаранги,  СД Микронезија
1°0′N 173°0′E / 1.000° СГШ; 173.000° ИГД / 1.000; 173.000 (Кирибати)  Кирибати атолот Мајана
1°0′N 173°3′E / 1.000° СГШ; 173.050° ИГД / 1.000; 173.050 (Тихи Океан) Тихи Океан веднаш северно од островот Хауленд,  Мали оддалечени острови на САД
помеѓу островите Волф и Пинта во Галапагос,  Еквадор
1°0′N 79°31′W / 1.000° СГШ; 79.517° ЗГД / 1.000; -79.517 (Еквадор)  Еквадор
1°0′N 78°13′W / 1.000° СГШ; 78.217° ЗГД / 1.000; -78.217 (Колумбија)  Колумбија
1°0′N 69°13′W / 1.000° СГШ; 69.217° ЗГД / 1.000; -69.217 (Бразил)  Бразил Амазон
1°0′N 66°36′W / 1.000° СГШ; 66.600° ЗГД / 1.000; -66.600 (Венецуела)  Венецуела
1°0′N 65°41′W / 1.000° СГШ; 65.683° ЗГД / 1.000; -65.683 (Бразил)  Бразил Амазон — во должина од околу 11 км
1°0′N 65°36′W / 1.000° СГШ; 65.600° ЗГД / 1.000; -65.600 (Venezuela)  Венецуела
1°0′N 65°10′W / 1.000° СГШ; 65.167° ЗГД / 1.000; -65.167 (Бразил)  Бразил Амазон
Рораима
Пара
Амапа
Пара — остров во устието на реката Амазон
1°0′N 49°56′W / 1.000° СГШ; 49.933° ЗГД / 1.000; -49.933 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]