(Iris × germanica) Перуника

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Перуника (Iris × germanica) Iris × germanica е прифатеното име за вид на цветни растенија од фамилијата Iridaceae попозната како брадеста ирис или германската брадеста ириса. Тој е еден од групата со хибридно потекло.: 87  Сорти .

Опис[уреди | уреди извор]

Перуника (Iris × germanica) Iris × germanica расте до 120 cm (47 во) висина и 30 cm (12 во) ширина. Корените можат да одат до 10 цм (3,9 инчи) длабоко и е ризоматозна повеќегодишно растение кое цвета од средината до доцна пролет. Постојат стотици сорти кои ја претставуваат речиси секоја боја од црна до блескава бела и црвена боја. Познато е дека некои сорти повторно цветаат наесен (есен).[1]

Биохемија[уреди | уреди извор]

[2]Познато е дека произведува изофлавон ирилон, а од ризомите се направени неколку аналитички студии.

Генетика[уреди | уреди извор]

Бидејќи повеќето ириси се диплоидни, со две групи на хромозоми . Ова може да се користи за да се идентификуваат хибридите и класификација на групите. [3]

Таксономијата[уреди | уреди извор]

[4] Најчесто е познат како „брадест ирис“, а и во Обединетото Кралство повремено како „заедничко германско знаме“.

За прв пат беше објавен и опишан како Iris germanica од страна на Карл Линеус во неговата книга „ Species Plantarum “ на страница 38 во 1753 година. [5] Иако, Кју и многу други авторитети наведуваат дека е хибрид, па е именуван како Ирис × германика, со крстот „х“ кој го покажува неговиот хибриден статус. [6] [7]

Тоа е европски хибрид, а не вистински див вид. [8] Iris × germanica се смета дека бил природен хибрид помеѓу Iris pallida и Iris variegata Linnaeus, од кои и двете имаат хромозомски број 2n = 24. [9]

Iris germanica е прифатено име од страна на RHS, [4] и беше потврдено од Службата за земјоделско истражување на Министерството за земјоделство на Соединетите држави на 8 Мај 1996 година. Тие исто така наведуваат дека има непознато потекло.

Именуваните сорти најчесто се продаваат во продавниците како Iris germanica, [10] [1]

Дистрибуција и живеалиште[уреди | уреди извор]

Се смета дека ирис × germanica потекнува од Медитеранска Европа. [4]

Опсег[уреди | уреди извор]

Широко е натурализиран низ Европа. [11]

Одгледување[уреди | уреди извор]

Тоа обично расте на сончеви места, со добро исцедена почва. Обично задржува некои од лисјата во текот на зимскиот период. Откако ќе процвета во текот на летото е најдобро време за делење и пресадување кога е суво. [11]

Размножување[уреди | уреди извор]

Може да се размножува со семе и со делење. [9]

Хибриди и сорти[уреди | уреди извор]

Iris × germanica има многу сорти, [1] се смета дека има околу 60.000 достапни сорти. [12] Ова се неколку познати именувани сорти: [11]

I. × germanica var. Амас беше една од најважните сорти во создавањето на модерните тетраплоидни високобради Перуники. [11]

Во културата[уреди | уреди извор]

Перуника од Винсент ван Гог, 1890 година

Во Иран и Кашмир, [13] Iris kashmiriana и Iris × germanica [14] најчесто се одгледуваат на муслиманските [15] гробници. [3] [16] [17]

Често е насликана, вклучувајќи ги и „Перуники“ (види десно) и „ Перуники “ и двете од Винсент ван Гог во 1890 година [18]

Фото галерија[уреди | уреди извор]

 • Корен од Орис 
 • динарска флора

Предлошка:Iris subg. Iris

 1. 1,0 1,1 1,2 Iris Germanica (Bearded Iris)“. Gardenia.net. Посетено на 29 July 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „gardenia“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „gardenia“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. Shahid Akbar Handbook of 200 Medicinal Plants: A Comprehensive Review of Their Traditional Medical Uses and Scientific Justifications при Гугл книги
 3. 3,0 3,1 Austin, Claire (2005). Irises: A Gardener's Encyclopedia. Timber Press, Incorporated. ISBN 978-0881927306. OL 8176432M. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ClaireAustin“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 4,2 Iris germanica bearded iris“. rhs.org.uk. Посетено на 4 May 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „RHS“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „RHS“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. Iris germanica L., Sp. Pl. 1: 38 (1753)“. ipni.org (International Plant Names Index). Посетено на 4 May 2020.
 6. Iris × germanica L. | Plants of the World Online | Kew Science“. Plants of the World Online (англиски). Посетено на 29 July 2021.
 7. Iris × germanica – Species Details“. Atlas of Florida Plants. Посетено на 29 July 2021.
 8. „Garden Bearded Irises“. Pacific Bulb Society. Посетено на 25 November 2014.
 9. 9,0 9,1 „FNA Vol. 26 Page 373, 375, 376“. efloras.org (Flora of North America). Посетено на 4 May 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „efloras“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. Iris germanica Collection (Bearded Iris) | J Parker Dutch Bulbs“. jparkers.co.uk. Посетено на 29 July 2021.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Laurin, T. (6 May 2019). „(SPEC) Iris germanica L.“. Посетено на 4 May 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „America“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „America“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „America“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 12. McIntosh, Jamie (21 June 2021). „9 Top Types of Iris for the Flower Garden“. The Spruce (англиски). Посетено на 29 July 2021.
 13. „Chapter I Rhizomatous Iris (part 2)“. irisbotanique.over-blog.com. Посетено на 20 October 2015.
 14. Singh, Gurcharan. „Kashmir Iris“. flowersofindia.net. Посетено на 22 October 2015.
 15. Stebbings, Geoff (1997). The Gardener's Guide to Growing Irises. Newton Abbot: David and Charles. стр. 23. ISBN 0715305395.
 16. British Iris Society (1997) A Guide to Species Irises: Their Identification and Cultivation при Гугл книги
 17. Trak, Touseef Hussain; Upadhayay, Ravi (April 2015). „Ethnobotanical And Taxonomic Study of Members of Iridaceae Family of Kishtwar, (Jammu And Kashmir) India“ (PDF). International Journal of Pharma and Bio Sciences. 6 (2): 779–793. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 August 2016. Посетено на 22 October 2015.
 18. Jennifer Helvey Irises: Vincent van Gogh in the Garden при Гугл книги