(153958) 2002 AM31

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Астероидот 2002 АМ31 е близуземски објект со пречник 620-1400 метри, класифициран во групата Аполо.[1][2] 2002 АМ31 орбитира околу Сонцето во елипсеста орбита и ги сече орбитите на Земјата и на Марс.

Астероидот 2002 АМ31 во април, на 22 јули и во октомври

На 23 јуни 2012, почнувајќи од 01:07 часот по македонско време, астероидот ќе се доближи до планетата Земја на оддалеченост од 5.200.000 километри (13.7 месечеви единици или 0.0351 астрономски единици).

Заради својата големина, астероидот 2002 AM31 се наоѓа во групата “потенцијално опасни астероиди“ бидејќи во иднина може да претставува закана за Земјата.

Историја[уреди | уреди извор]

Астероидот 2002 АМ31 е откриен на 14 јануари 2002 година во Ново Мексико, САД. Утврдено е дека ротира околу сопствена оска за 3ч. 25 мин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Карактеристики на астероидот JPL Small-Body Database Browser. NASA. 2002. Посетено на 22 јули 2012.
  2. Карактеристики на астероидот, NASA. NASA. 2002. Посетено на 22 јули 2012.