Прејди на содржината

Награда „Св. Климент Охридски“

Од Википедија — слободната енциклопедија

Св. Климент Охридски — највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, спортот, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност.

Државната награда се доделува на поединци, група творци, екипи, установи, трговски друштва и здруженија на граѓани.

Државната награда под условите определени во конкурсот може да се додели и на странски државјани, група творци, екипи и институции од странство за остварување од јавен интерес за Република Македонија.

На награден поединец му се доделува: диплома и паричен износ.

На секој член на наградена група творци или екипа им се доделува диплома и подеднаков дел од паричниот износ.

На наградена установа, трговско друштво или здружение на граѓани им се доделува диплома и плакета.

Паричниот износ на државната награда „Св. Климент Охридски” изнесува десет просечни месечни плати во исплатени во последните три месеци во тековната година.

Државната награда „Св. Климент Охридски” се доделува, по правило, секоја година. Во една година можат да се доделат најмногу до пет награди. Се доделува на 8 декември - денот на Св. Климент Охридски.

Првпат била доделена во 1969 година.[1][2]

Добитници[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ДРЖАВНА НАГРАДА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" (8 декември)“. Министерство за култура. Посетено на 26 ноември 2021.
 2. „КОНКУРС за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски " во 2019 г.“ (PDF). Министерство за култура. Посетено на 26 ноември 2021.
 3. „Соопштени добитниците на „Св. Климент Охридски". Утрински. 29 ноември 2008. Посетено на 30 јануари 2022.
 4. http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12991036173&id=9&setIzdanie=21857[мртва врска]
 5. http://www.kirilica.com.mk/vest2010.asp?id=60717[мртва врска]
 6. http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=1437[мртва врска]
 7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 2015-02-21.
 8. http://www.sobranie.mk/2014-df8a0d5a-b100-4c8d-80c9-6c601f98589c-ns_article-dodeluvanje-na-drzavnata-nagrada-sv-kliment-ohridski.nspx
 9. http://kurir.mk/makedonija/vesti/222434-Ova-se-dobitnicite-na-nagradata-SvKliment-Ohridski-za-2015[мртва врска]
 10. Жарко Башески меѓу добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“
 11. Соопштени добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“ за 2017[мртва врска]
 12. Државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе се додели утре
 13. Ова се добитниците на државната награда „Св. Климент Охридски“[мртва врска]
 14. Стефанова, Нина (8 декември 2020). „Заради застојот во Собранието – наградата "Свети Климент Охридски" не се додели“. Телма. Посетено на 12 декември 2020.
 15. „Награда „Св. Климент Охридски" за Ѓулумсер Касапи, Јован Павловски, Снежана Анастасова-Чадиковска и Елена Дончева“. Факултети. 1 декември 2021. Посетено на 08 декември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 16. „Доделени државните награди „Св. Климент Охридски" за 2022 година“. Факултети. 8 декември 2022. Посетено на 08 декември 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)