’Рж (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
’Рж
Wild rye.jpg
’Рж
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Монокотиледони
Нерангирано: Комелиниди
Ред: Тревовидни
Семејство: Треви
Потсемејство: Ливадарки
Род: ’Рж
L.
Видови

3,[1] во текстот

’Рж (науч. Secale) е род на треви од потсемејството на ливадарките. Најпознат и најзначаен член на родот е житната ’рж (Secale cereale).

Другите два вида се:

  • Secale montanum - планинска ’рж
  • Secale sylvestre - шумска ’рж

Наводи[уреди | уреди извор]

Ehrharta erecta.png Оваа статија поврзана со трева е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.