’Ржановски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
’Ржановски Манастир
Манастирската црква „Св. Петар“
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Петар“ - ’Ржаново
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наАпостол Петар
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Св. Петар“
Личности
Место
Место’Ржаново, Општина Кавадарци, Мариово, Македонија Македонија
Координати41°11′23″N 21°58′11″E / 41.18972° N; 21.96972° E / 41.18972; 21.96972Координати: 41°11′23″N 21°58′11″E / 41.18972° N; 21.96972° E / 41.18972; 21.96972
Видливи остатоци1 црква, конак
Отворен за јавностда
Други информации(Ваташка парохија)

’Ржановски манастир — нов манастир во мариовското село ’Ржаново, сместен во самата рударска населба ’Ржаново.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Денес, комплексот е во понезавидна состојба отколку во средината на 80-тите години на XX век, кога населбата била населена со 800 рудари.[1]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплект е составен од: манастирската црква, манастирските конаци, како и други помошни објекти.

Црква „Свети Петар“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Петар“ - ’Ржаново.

Главната манастирска црква е посветена на апостолот Петар, по која е и наречен целиот манастир.[1]

Конаци[уреди | уреди извор]

Како манастирски конак искористена е една од рударските бараки, која е потполно опремена со кревети и санитарни јасли и постои иницијатива уште една барака да се претвори во конак.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Дарудова, Светлана (5 август 2014). „ОД НАСЕЛБА СО 800 РУДАРИ ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРИКАЗНИТЕ“. Дневник. Посетено на 12 декември 2017.