Шјаулијај Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шјаулијај Арена
SiauliuArena.jpg
Место Шјаулијај, Литванија
Започнат 2006
Изграден 25 јули, 2007
Отворен
Сопственик
Цена на изградбата 27 милиони $
Архитект Евгениус Милиунас
Игра КК Шјаулијај
Гледачи Кошарка 5,700
Концерти 7,400

Шјаулијајската Арена (литвански: Šiaulių arena) е повеќенаменска арена во Шјаулијај, Литванија. Во оваа сала обично се играат кошаркарски натпревари, но се одржуваат и концерти. Кошаркарксиот клуб Шјаулијај, кој моментално се натпреварува во домашната лига и во УЛЕБ Еврокупот, ја користи оваа арена за сите домашни натпревари. Арената Шјаулијај е отворена на 25 јули, 2007 година и беше домаќин дел од натпреварите од Европското првенство во кошарка кое во 2011 се одигра во Литванија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]