Шчара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шчара
Шчара.JPG
Местоположба
Физички особености
УстиеНеман
Должина300[1]
Особености на сливот

Шчара (белоруски: Шчара, Ščara, руски: Щара) — река во Белорусија и лева притока на реката Неман. Реката е долга 300 километри со сливно подрачје од 6730 км². Таа е петта најголема река во Белорусија.[1]

Реката тече низ градот Слоним.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Main characteristics of the largest rivers of Belarus“. Land of Ancestors. Data of the Ministry of Natural Resources and Environmental Protection of the Republic of Belarus. 2011. Посетено на 27 September 2013.

Координати: 53°26′25″ N; 24°44′20″ E / 53.4402° СГШ; 24.7388° ИГД / 53.4402; 24.7388