Шуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шуш
شوش
град
Шуш се наоѓа во Иран
Шуш
Координати: 32°11′39″ СГШ 48°14′37″ ИГД / 
Земја  Иран
Покраина Хузестан
Округ Шуш
Бахш Централен
Население (2006)
 • Вкупно 53.897
Часовен појас IRST (UTC+3:30)
 • Лете (DST) IRDT (UTC+4:30)

Шуш (персиски: شوش, Shūsh) — град во покраината Хузестан во Иран и административен центар на округот Шуш. Населението брои 53.897, со вкупно 10.689 семејства (2006).[1]

Градот се наоѓа близу древниот град Суза, кој на персиски исто така се нарекува „Шуш“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на ИР Иран во 1385 г. (2006)“ (Excel). ИР Иран. архивирано од изворникот на 11 ноември 2011 г.. http://wayback.archive.org/web/20111114233307/http://www.amar.org.ir/DesktopModules/FTPManager/upload/upload2360/newjkh/newjkh/06.xls.  (англиски)
  2. Поимот „Шуш“ ќе го најдете на топонимскиот опслужувач GEOnet на следнава врска. Ја отворате кутијата Advanced Search, внесувате „-3085498“ во полето Unique Feature Id, и стискате на „Search Database“.