Шура (руски пејач)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шура
Основни податоци
Родено имеАлександар Владимирович Медведев
Жанр(ови)
Занимање/ња
 • Пејач
 • текстописец
Години активност1997–денес
Прод. куќа/ќи
Сродни групи

Александар Владимирович Медведев (роден на 20 мај 1975 година), исто така познат како Шура е руски пејач / текстописец. [1]

Својот врв во кариерата го достигнал на крајот на 90-тите години на минатиот век. Тој се здобил со популарност поради неговиот неконвенционален изглед (вклучувајќи го и неговиот недостаток на предни заби) и перформансите.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Медведев е роден во Новосибирск на 20 мај 1975 година. Неговите родители се запознале кога неговата мајка Светлана имала 17 години, а неговиот татко Владимир имал 20 години. Една година подоцна се родила Саша. Набргу потоа, неговите родители се разделиле, а неговата мајка се омажила за Николај Дудченко. Неговиот татко не учествувал во животот на неговиот син. [2] Александар бил несакано дете кое било претепано од неговата мајка и било дадено во сиропиталиште кога имал девет години. Неговите заби биле извадени од страна на неговиот помлад брат Михаил, со кого често се спротивставувал. [3]

Од 12-годишна возраст, тој пеел во ресторанот Новосибирск „Рус“, каде што неговата баба Вера Михајловна работела како готвач. [4]

Според Шура, тој имал многу наставници кои се обидувале да го научат да пее, но тој претпочитал да избегнува тренинг, поради недостаток на заби и погрешна техника на дишење.

Шура не завршил средно училиште. Тој бил избркан по седмо одделение со потврда за „нецелосно образование“. Почнувајќи од детството, тој имитирал други пејачи. Поминал четири години како пионир, водач во еден камп. Од рана возраст, Шура научил како да готви, шие, везе. На училишните вечери најчесто ја играл улогата на Баба Јага.

Шура отишол во Рига, каде што завршил курс за дизајнери и цвеќари и се здобил со диплома мајстор, за правење икебани. Во средината на 90-тите години, Шура станал „масовен забавувач“. Почнал да пее песни на композиторот од Новосибирск, Павел Есенин кога имал 17 години. [3]

Неговата популарност го достигнала својот врв кон крајот на 1990-тите. Тој се стекнал со слава за неговиот екстравагантен начин на изведба и незаборавниот изглед - што долго време бил отсуство на предните заби. Некои од неговите песни „Бучни летни дождови“ ("Noisy summer rains"), „Прави добро“ ("Do good"), „Студена месечина“ ("Cold Moon") и „Не верувај во солзи“ ("Do not believe in tears") станале предмет на бројни пародии.

Во 2007 година, тој учествувал во шоуто Ти си Суперѕвезда! (You are a Superstar!) на каналот НТВ.

Во 2015 година, тој учествувал во третата сезона на шоуто Еден до Еден! ("One to one") на каналот Русија-1.

На 10.01.2018 година бил опериран за замена на колк.[5]

Личен живот[уреди | уреди извор]

И покрај неговата перцепирана хомосексуалност, која тој ја нарекол дел од неговиот имиџ, [6] [7] Шура ја претставил својата свршеница Лиза пред јавноста во мај 2010 година. [8] [9]

Шура бил зависник од дрога. Тој потрошил 2.000 долари за лекување на својата зависност од дрога. [10]

Му бил дијагностициран карцином на тестис. Тој бил подложен на операција и 18 сеанси хемотерапија. Периодот на рехабилитација траел четири години. За тоа време, тој бил врзан за инвалидска количка и имал трепет во десната рака што траел година и пол. Тој потрошил приближно милион долари на лекување во клиниките во Русија и Швајцарија. [11] [12] [13].

Награди[уреди | уреди извор]

Во 1998 година тој ја добил наградата „Златен грамофон" за песната „Не верувај во солзи“. [12]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Шура - Отшумели летние дожди 1999 - Песня Года“.
 2. „Певец Шура нашел отца после смерти | StarHit.ru“. www.starhit.ru.
 3. 3,0 3,1 „Шура: "Зубы мне выбил младший брат Миша, мама постоянно сталкивала нас лбами". fakty.ua.
 4. „Бабушка Шуры, заболев раком, отвела от него смерть“. sobesednik.ru.
 5. „Певец Шура высказал все, что думает о Кургане. ФОТО“. ura.news.
 6. Певец Шура обратился к Олегу Митволю, закрывшему гей-клуб // KP.RU — Москва
 7. Шуре геи сломали ребра // Новости дня на сайте Подробности
 8. правды», Анастасия КОЗЛОВА | Сайт «Комсомольской (May 21, 2010). „Шура вывел в свет свою девушку“. KP.RU - сайт «Комсомольской правды».
 9. „Исповедь последнего шута“. www.mk.ru. Архивирано од изворникот на July 15, 2015.
 10. „Женщины Шуры: Секреты личной жизни“. Правда.Ру. December 14, 2004.
 11. правды», Ирина СУХАНОВА | Сайт «Комсомольской (February 3, 2017). „Певцу Шуре из-за рака удалили мужской орган“. KP.RU - сайт «Комсомольской правды».
 12. 12,0 12,1 „История поп-музыки от Ветлицкой до Ёлки 1991—2011“.
 13. Libgardt, Olga (April 30, 2019). „Новый удар: суд лишил едва исцелившегося от рака Шуру квартиры“. Комсомольская правда.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]