Шумско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шумско Езеро
Lake-of-the-woods.png
Подрачје Северна Америка
Координати 49°14′59″ СГШ 94°45′03″ ЗГД / 
Вид остаток од поранешното глацијално Езеро Агасиз
Главни приливи Рејни
Езеро Шоал
Езеро Какаги
Главни истеци Винипег
Сливни земји Канада, САД
Најг. должина 68 ми ([convert: unknown unit]) км
Најг. ширина 59 ми ([convert: unknown unit]) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}1.679 ми (4.348,6 km2) км2
Најг. длабочина 210 ст (64 м) м
Брег 25,000 ми ([convert: unknown unit]) (65,000 ми ([convert: unknown unit]) заедно со островите) км
Надм. височина 1,056 ст (322 м) м
Острови 14,552

Шумското Езеро (англиски: Lake of the Woods) е езеро помеѓу канадската провинција Онтарио и Манитоба и американската сојузна држава Минесота.

Езерото зафаќа површина од 4.348,6 квадратни километри, има 14,552 острови, и многу кривулест брег со должина од 105,000 километри. Најочигледна карактеристика на брегот на езерото е полуостровот Олно. Во езерото се влева реката Рејни, а од него се излива реката Винипег.

Границата на САД и Канада на езерото е утврдена со конвенција и протокол во 1925 година.