Шумски Ливади (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шумски Ливади
археолошко наоѓалиште
Шумски Ливади is located in Македонија
Шумски Ливади
Местоположба на Шумски Ливади во Македонија
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Шумски Ливади
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
енеолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шумски Ливадиархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Враниште. Локалитетит претставува населба од неолитско и енеолитско време. Се наоѓа на 2 км јужно од селото, покрај старото корито на реката Шум, во расадник со јаболка, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и коскени орудија. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Струга и во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.