Шумарски универзитет (Софија)

Координати: 42°39′12″N 23°21′32″E / 42.65344° СГШ; 23.35898° ИГД / 42.65344; 23.35898
Од Википедија — слободната енциклопедија

42°39′12″N 23°21′32″E / 42.65344° СГШ; 23.35898° ИГД / 42.65344; 23.35898

Шумарски универзитет
Лесотехнически университет — София
ВидДржавен
Основан1953
РекторВеселин Брезин
МестоСофија, Бугарија
Кампус30
www.ltu.bg/

Шумарскиот универзитет (бугарски: Лесотехнически университет) е универзитет кој се наоѓа во Софија, Бугарија. Универзитетот располага со 6 факултети и 30 катедри.

Главните згради на универзитетот се наоѓаат во Студентски град во близина на Техничкиот универзитет.

Веќе над осумдесет години овој универзитет е единствениот во Бугарија во кој се обезбедува обука во областа на шумарството, дрвната индустрија и уредувањето (денес преименувано во пејзажна архитектура). Во 1990-тите год кругот на научни области на универзитетот се проширил со додавање мна области по екологија, агрономство, ветерина и економско управување.

По усвојувањето на Законот за високото образование во декември 1995 година во универзитетот била воведена тристепената форма на обука со кое завршените студенти се стекнуваат со диплома, магистерски степен и докторатски степен.

Мотото на Универзитетот е: Со бугарски традиции и европски стандарди во образованието.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]