Шум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шум е село во Општина Струга, во околината на градот Струга.


Шум
Шум is located in Македонија
Шум
Местоположба на Шум во Македонија
Координати 41°10′48″N 20°37′47″E / 41.18000° СГШ; 20.62972° ИГД / 41.18000; 20.62972Координати: 41°10′48″N 20°37′47″E / 41.18000° СГШ; 20.62972° ИГД / 41.18000; 20.62972
Општина Општина Струга
Население 837 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 684 м
Шум на општинската карта

Атарот на Шум во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 837 жители, од кои 823 Албанци. 2 Македонци и 12 останати.[1]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[2]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 121 ... ... 503 658 750 837

Во пописите од 1953 и 1961 година, населението на Шум се вбројува во вкупниот број на жители на селото Заграчани.

Родови[уреди | уреди извор]

Шум е албанско село.

Родови во селото се: Даути (15 к.), Рамадани (12 к.) и Ајредини (4 к.) се доселени од селото Заграчани, они се албанизирани Торбеши (Македонци-муслимани); Исмаили (20 к.) доселени се од селото Горна Белица; Татешани (4 к.) доселени се од селото Долно Татеши.[3]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  3. Jovan., Trifunoski, (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. SANU. ISBN 8670251582. OCLC 466478840. http://worldcat.org/oclc/466478840.