Штрезов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штрезов
Место во Мекерн
Грб на Штрезов
Штрезов is located in Германија
Штрезов
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Мекерн
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 59 м
Население 132  (31 декември 2009)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39291
Повик. бр. 039223
Координати 52°15′N 12°1′E / 52.250° N; 12.017° E / 52.250; 12.017Координати: 52°15′N 12°1′E / 52.250° N; 12.017° E / 52.250; 12.017

Штрезов (германски: Stresow) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Мекерн.

Штрезов се наоѓа 10 километри источно од Бург (Магдебург). Градот припаѓал на општинската заедница Мекерн-Лобург-Флеминг, чие седиште било во градот Мекерн.