Штребек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штребек
Дел во Халберштат
Грб на Штребек
Штребек is located in Германија
Штребек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Халберштат
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 156 м
Население 1.149  (31 декември 2006)
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38822
Повик. бр. 039427
Местоположба на дел Штребек во рамките на Халберштат
Карта
Координати 51°55′N 10°57′E / 51.917° СГШ; 10.950° ИГД / 51.917; 10.950Координати: 51°55′N 10°57′E / 51.917° СГШ; 10.950° ИГД / 51.917; 10.950

Штребек е мало село во Саксонија-Анхалт, Германија, во близина на градот Халберштат. Селото е и поранешна општина во округот Харц. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Халберштат. Познато е како Schachdorf (село на шахот), поради долгата историска врска со шахот. Селото има околу 1.200 жители.

Првото спомнување на селото во историјата било во 995 година. Меѓутоа, главниот историски факт, кој се одиграл во селската историја е во 1011. Според легендата, Арнулф, бискуп на Халберштат, бил затворен од војводата Гунцелин. Тој го направил тоа во Wartturm, кула во Штребек и им наредил на локалните фармери да го чуваат. Во текот на досадата во затворот, Гунцелин го создал шаховска табла во собата и ги учел неговите чувари на играта. Играта станала традиција помеѓу локалното население, иако отпрвин мислеле дека се работи за игра за деца.

Локалното училиште е единственото јавно училиште во Германија, во кое се изучува шах како дел од наставата и со тоа е започнато од 1823. Почнувајќи од 2004, училиштето е под закана дека ќе биде затворено, поради премалку ученици.

Штребек е дел од мрежата Културно село во Европа и бил домаѓин во 2006 (види ја надворешната врска).

Познати жители[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]