Штрбовска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штрбовска Река
Викиекспедиција Преспа 195.jpg
Поглед на Штрбовска Река близу Горното Село
Други имињаСтара Река
Слив
Главен изворБаба
УстиеКранска Река во Крани
40°56′21″N 21°6′32″E / 40.93917° N; 21.10889° E / 40.93917; 21.10889Координати: 40°56′21″N 21°6′32″E / 40.93917° N; 21.10889° E / 40.93917; 21.10889
ТечениеКранска РекаПреспанско Езеро
Штрбовска Река на Ризницата

Штрбовска Река (локално: Стара Река) — река во Македонија, сместена на западните падини на планината Баба, југоисточно од градот Ресен.[1]

Поминува низ селото Штрбово, од каде и го добила своето име. Реката поминува низ старото село. На крајот се влева во Кранска Река, како нејзина лева притока.[1]

Особеност[уреди | уреди извор]

Реката има мошне низок водотек, кој во летниот период речиси наполно пресушува.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 81. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 321. ISBN 9789989920554. Посетено на 11 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]