Штолпсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Штолпсе е езеро во округот Мекленбург Езеро, во Германија . Се наоѓа во округот Оберхавел во државата Бранденбург . Одморалиштето Химмелфорт лежи на северниот брег на езерото.

Езерото има приближна должина од 3.6 километри и ширина од 1.42 километри. Има површина од 371 километри и се наоѓа на надморска височина од 52 метри над морското ниво.

Пловната река Хавел тече низ езерото, влегувајќи го преку 2.4 километри од каналот од Швеци . Штолпсе е најниска од синџирот на езера во рамките на Мекленбуршката Езерска Област која тече низ реката, а на излезот реката тече околу 90 kiloметарs (300,000 ст) пред да стигне до следното езеро, Теглер зена периферијата на Берлин . Навигацијата се спроведува како дел од Оберхавелвассерсташ .[1][2]

Штолпсе исто така е поврзан со Хаусе преку краток канал и заклучување во Химелпфорт, формирајќи ја првата врска на Лихнер Гевасер која обезбедува пристап до пловниот објект до градот Лихен .[1][2]

  1. 1,0 1,1 Sheffield, Barry (1995). Inland Waterways of Germany. St Ives: Imray Laurie Norie & Wilson. стр. 106–108. ISBN 0-85288-283-1.
  2. 2,0 2,1 „Hauptstrecken Abkürzungen“ [Main route abbreviations] (германски). Wasser- und Schifffahrtsverwaltung des Bundes. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2011-02-06.