Штефен Хаман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Штефан Аман ( Ratelsdorf, 14 јуни 1981 ) е поранешен германски кошаркар. Играл на позицијата на плејмејкер .

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој играл за репрезентацијата на Германија на Светското првенство 2006 година и 2010 година, на Европското првенство 2003, 2007, 2009 година и 2011 година, како и на Олимписките игри во 2008 година.

Успех[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

  • Браз Баднички Бамберг :
    • Првенство на Германија (2): 2004/05, 2006/07.
  • АЛБА Берлин :
    • Германија куп (1): 2009.
  • Баерн Минхен :
    • Првенство на Германија (1): 2013/14.

Слободен[уреди | уреди извор]

  • Учесник на Ол-ѕвездата на германското првенство (4): 2003, 2004, 2006, 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]