Штефен Иверсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штефен Иверсен
Steffen Iversen
Steffen Iversen.jpg
Лични податоци
Роден на 10 ноември 1976 (1976-11-10) (43 г.)
Роден во Осло, Норвешка
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб пензиониран
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–1996 Розенборг 50 (18)
1996-2003 Тотенхем Хотспар 143 (36)
2003–2004 Вулверхемптон Вондерерс 16 (4)
2004-2005 Волеренга 32 (11)
2006-2010 Розенборг 128 (63)
2011-2012 Кристал Палас 20 (2)
2012 Розенборг 21 (6)
Репрезентација
1998-2011 Норвешка 79 (21)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Штефен Иверсен (роден на 10 ноември 1976 година) е норвешки поранешен фудбалер, напаѓач. Тој е син на поранешниот норвешки репрезентативец Од Иверсен, еден од најдобрите стрелци на Норвешка на сите времиња.

Иверсен ја започнал својата кариера дебитирајќи на 18-години во дресот на Розенборг каде што тој освоил две последователни титули во норвешкото првенство. Тој се преселил во Тотенхем во декември 1996, каде што постигна 64 гола во седум сезони, и го освоил Лига купот. По краток престој во Вулверхемптон, тој се вратил назад во неговата родна Норвешка каде што поминал две години во Волеренга и бил главен фактор кој придонесол за првата лигашка титула на тимот по 21 година. Во 2006 година тој се преселил во Розенборг, клубот во кој ја започнал својата професионална кариера. Откако освоил уште три титули со Розенборг во 2010 година, Иверсен отишол во Кристал Палас каде поминал 13 месеци, пред да потпише за Розенборг по трет пат во февруари 2012 година.

Иверсен одиграл 79 натпревари за националниот тим, и постигнал 21 гол. Тој го постигнал единствениот гол за Норвешка на Европските првенства, правејќи го тоа во победата над Шпанија во првиот натпревар од групната фаза на Евро 2000.

Титули[уреди | уреди извор]

Норвешка Розенборг[уреди | уреди извор]

Англија Тотенхем[уреди | уреди извор]

Норвешка Волеренга[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]