Штефен Вајнхолд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Steffen Weinhold
320x320пкс|Steffen Weinhold

Steffen Weinhold (2018)

Spielerinformationen
Spitzname „Raffi“
Geburtstag 19. Juli 1986
Geburtsort Fürth, Deutschland BRкласа=noviewer|20x20пкс|BR Deutschland BR Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,91 m
Spielposition Rückraum rechts
  Rückraum Mitte
Wurfhand links
Vereinsinformationen
Verein 30x30пкс|THW Kiel THW Kiel
Trikotnummer 13
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
00000000 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TSV Altenberg
0000 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TSV Zirndorf
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2003–2007 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HC Erlangen
2007–2009 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HSG Nordhorn
2009–2012 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TV Großwallstadt
2012–2014 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SG Flensburg-Handewitt
2014– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland THW Kiel
Nationalmannschaft
Debüt am 27. Februar 2008
            gegen Schweizврска=Schweizer_Männer-Handballnationalmannschaft|20x20пкс|Schweiz Schweiz in St. Gallen
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 111 (279)[1]

Stand: 16. Juni 2018

Штефен Вајнхолд (* 19. Јули 1986 во Фурт ) е германски ракометар. Тој игра во задниот дел на десната и на средната позиција.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Weinhold помина низ сите можни тимови - од областа, преку BHV, до DHB. Неговиот најголем успех досега беше освојувањето на Европското првенство во 2006 година. Тој направил важен чекор од Цирндорф до Ерланген на возраст од 15 години. Таму тој играше во Б и А младински и освои неколку баварски шампионати. Веќе во 17, тој играше за HCE својот прв натпревар во 2. Бундеслига.[2] Тој се пресели во 2007 година од Ерланген во првата Бундеслига во ХСГ Нордхорн, каде го освои ЕХФ Купот во својата прва сезона. Од сезоната 2009/10 играше за ТВ Großwallstadt. Во текот на летото на 2012 година, со што ќе заврши Weinhold SG-Фленсбург Handewitt во,[3], со која тој 2014 Лигата на шампионите победи. За сезоната 2014/15 тој се приклучи на шампиони Кил [4] и го освои првенството.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

На 27 февруари 2008 година му дал на Штефен Вејнхолд под тренер Хајнер Бренд своето деби во високиот тим на пријателскиот натпревар против Швајцарија. На неговото деби на Светското првенство во 2013 година во Шпанија, тој постигна седум гола во првиот натпревар од групата ГХБ, а потоа беше избран за играч на играта. На Европското првенство 2016 година, тој беше капитен на германскиот тим по загубата во врска со повреда на Уве Генсхајмер. Во победата од 25:21 во прелиминарната рунда против Словенија, тој беше прогласен за "играч на натпреварот". Во главниот круг натпревар против Русија тој претрпе кратко време пред крајот на натпреварот мускулна солза во левиот бедро и не можеше да се искористи во понатамошниот тек на турнирот. Тимот победи на 31. Јануари 2016 година против Шпанија титулата.

На 2016 Олимписките игри во Рио де Жанеиро Вајнхолд се пресели подоцна за повредениот Патрик Гроцки во тимот.[5] На турнирот го освои бронзениот медал со германскиот тим. За ова добил на 1. Ноември 2016 година среброто лист.[6] Во тестот игра на 7. Јануари 2018 година против Исланд го играл својот 100-ти Меѓународен натпревар. На 7-ми Во јануари тој беше назначен за конечниот состав од 16 години и на тој начин учествуваше на Европското првенство 2018 година. Тој досега играл 111 натпревари, постигнувајќи 279 гола.

Успех[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

 • EHF Cup 2008
 • Winner Bring Cup 2010
 • DHB Supercup 2013 и 2014 година
 • Победникот на Лигата на шампионите 2014
 • Германски шампион 2015
 • Победниците на Купот на DHB 2017 и 2019

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Бундес рекорд[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2007/08 HSG Nordhorn националната лига 34 19 0 19
2008/09 HSG Nordhorn националната лига 34 100 0 100
2009/10 TV Großwallstadt националната лига 34 129 0 129
2010/11 TV Großwallstadt националната лига 34 113 0 113
2011/12 TV Großwallstadt националната лига 24 67 0 67
2012/13 SG Flensburg-Handewitt националната лига 34 91 0 91
2013/14 SG Flensburg-Handewitt националната лига 32 117 6 111
2014/15 Т.В. Кил националната лига 33 99 0 99
2015/16 Т.В. Кил националната лига 21 58 0 58
2016/17 Т.В. Кил националната лига 23 60 0 60
2017/18 Т.В. Кил националната лига 27 82 0 82
2018/19 Т.В. Кил националната лига
2007-2018 целокупната националната лига 330 935 6 929

Тривија[уреди | уреди извор]

Стефен Вајнхолд беше ученик на Дитрих-Бонхофеер-гимназијата во Обербахба од 1996 до дипломирање.

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Стефен Вајнхолд

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Profil Steffen Weinhold.
 2. „Ein großes Talent auf Rückraum Rechts: Toyota-Handball präsentiert Steffen Weinhold (HSG Nordhorn)“. Handball-Bundesliga. 2008. Архивирано од изворникот на 2009-02-13. Посетено на 2016-10-13.
 3. Фленсбург-Хендејт го обврзува уште еден национален играч . handball-world.com, 19.
 4. Weinhold промени од Фленсбург на THW Кил . handball-world.com, 16.  
 5. Левоки за леварите: играчот се разменува во тимот на ДХБ пред третата Олимпијада . handball-world.com, 10.  
 6. Добитник на Сребрена лавра лист [1] Сојузна претседателска канцеларија, 1.

Предлошка:Navigationsleiste Kader des THW Kiel