Штефан Кречмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефан Кречмар
Лични податоци
Име и презиме Штефан Кречмар
Роден(а) 17 февруари 1973(1973-02-17)(51 г.)
Лајпциг,  Источна Германија
Спорт Ракомет
Висина 1.90 м (6 ст 3 ин)
Тежина 95 kg (209 lb)

Штефан Кречмар (германски: Stefan Kretzschmar; р. 17 февруари 1973 во Лајпциг) — пензиониран професионален германски ракомететар. Тој е син на Петар Кречмар, легендарниот ракометен играч и тренер во поранешната ГДР (Источна Германија) и Валтрауд Кречмар, поранешна ракометарка на Источна Германија и освојувач на олимписки тимски сребрен медал во (1976) и бронза (1980). Тој бил трипати олимписки спортист и освојувач на олимписки сребрен медал со германскиот тим во 2004 година. Познат е по многуте тетоважи и пирсинг. Тој ја завршил својата активна кариера на 14 јули 2007 година и во моментов престојува во Магдебург, Германија, каде што тој продолжил со работна позиција во локалниот ракометен клуб Магдебург.

Почести[уреди | уреди извор]

  • Ракометар на годината: 1994, 1995
  • Сребрен Медал, Светско Првенство, 2003
  • Меѓународни Ол Стар-Тим: 1994
  • ДХБ-Суперкуп: 2007
  • Ракометен Европски Куп: 2002
  • ЕХФ Куп: 2007

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]