Штефан Баника Постариот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефан Константин Баника

Штефан Константин Баника (романски: Ștefan Constantin Bănică; 11 ноември 1933 година - 27 мај 1995 година) - романски глумец и пејач од Каралаши. Освен што глумел во повеќе филмови, тој бил познат и по интерпретација на песни како што се „Îmi acordați un dans“, „Cum am ajuns să te iubesc“, „Gioconda se mărită“, „Hei, coșar, coșar“ и „Astă seară mă fac praf“. Неговиот син Штефан Баника Помладиот е исто така добро познат во забавната индустрија.

Бил роден во куќа сместена на улицата „Каралаши“ (денешна улица „Помпиерилор“), во Каралаши; неговиот татко бил Драган Констандаке Баника, лејтар.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Надвор од бариерата(1965)
 • Голгота (1966)
 • Тунел (1967)
 • Преносливо снимање (1967)
 • Летни денови (1968)
 • Велосипедисти доаѓаат (1968)
 • Песните на морето (1970)
 • Сопственици (1973)
 • Внимание (1974)
 • Фер Плеј (1977)
 • Септември (1978)
 • Цијанид и капка дожд (1978)
 • Милионер во Неа Марин (1979)
 • Сам меѓу пријателите (1979)
 • Зошто ѕвонат ѕвона, Митица? (1982)
 • Хаос (1990)
 • Најомилен меѓу земјовците (1993)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (романски) Dana Andronie and Dana Cobuz, "Din Capșa provinciei" Архивирано на 9 октомври 2020 г.[мртва врска], Jurnalul Național, 1 мај 2007. Пристапено на 8 април 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]