Прејди на содржината

Штефансплац

Координати: 48°12′30.30″N 16°22′20.90″E / 48.2084167° СГШ; 16.3724722° ИГД / 48.2084167; 16.3724722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефансплатц, Виена

Штефансплатц е плоштад во географскиот центар на Виена. Именуван е по неговата значајна зграда Штефансдом, катедрала на Виена и една од највисоките цркви во светот. Пред 20 век, редица куќи го делеа Штефансплатц од Шток-им-ајзен-платц,[1] но по нивното уништување, името Штефансплатц почна да се користи за пошироката област која ги опфаќа двата дела . На запад и југ, се скапите шопинг улици Грабен (буквално "јаз") и Кертне Штрасе ("Кертне " е германски збор за Каринтиа). Opposite the Stephansdom is the Хас-Хаус, a piece of striking модерна архитектура дело на Ханс Холејн. И покрај тоа што јавното мислење во почетокот беше скептично за комбинацијата на средновековната катедрала и зградата изградена од стакло и челик, сепак се докажа дека од нив може да се добие една убава и впечатлива комбинација (сега се смета за пример како стара и нова архитектура може хармонично да се мешат) .[2]

Шток-им-ајзен[уреди | уреди извор]

Stock-im-Eisen-Platz c. 1895, showing the row of buildings that used to separate Stephansplatz from Stock-im-Eisen-Platz

Шток-им-ајзен ("staff in iron") се наоѓа на аголот на Кертне Штрасе и Грабен во ниша на аголот на Пале Екитабле. Тбиле заковани во средниот век, и коешто е заокружувано железно лента заклучено со катинар. Најраното пишувано спомнување датира од 1533 година и е предмет на легендите за Ѓаволот.

У-бан станица[уреди | уреди извор]

У-бан станицата во Штефансплатз е една од најпосетените во градот, и е единствената допирна точка помеѓу подземните улици У1 и У3. Исто така е најблиската У-бан станица на многу туристички атракции во градскиот центар.

Виргил капела[уреди | уреди извор]

Во 1973 год, за време на ископувањата за У-бан станицата, една средновековна капела беше откриена 12 метри под моменталната основа  .[3] . Била изградена околу 1250 год како подземна капела во Magdalenenkapelle (скицата на која е покажана во плочникот на Штефансплатз). Можно е на почеток да била наменета за капела за погреби, но од 14 век станала гробница на едно трговско семејство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Earlier still, until the 18th century, Stock-im-Eisen-Platz was the Alt-Roßmarkt or Old Horsemarket; Gustav Adolph Schimmer, Das alte Wien. Darstellung der alten Plätze und merkwürdigsten jetzt grösstentheils verschwundenen Gebäude Wien's nach den seltensten gleichzeitigen Originalen. Mit einem erlauternden Texte aus den bewahrtesten Geschichtsquellen, volume 8 Vienna: Zamarski, 1855, p. 14.
  2. „Haas-Haus“. Glass Steel and Stone. Архивирано од изворникот на 2006-10-16. Посетено на September 30, 2006.
  3. „Virgilkapelle“. Wien Museum. Архивирано од изворникот 2006-04-27. Посетено на September 30, 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

48°12′30.30″N 16°22′20.90″E / 48.2084167° СГШ; 16.3724722° ИГД / 48.2084167; 16.3724722