Штекленберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штекленберг
Дел во Тале
Грб на Штекленберг
Штекленберг is located in Германија
Штекленберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Тале
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 265 м
Население 663  (31 декември 2006)
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 03947
Местоположбата на Штекленберг во рамките на округот Харц
Местоположбата на Штекленберг во рамките на округот Харц
Координати 51°44′N 11°5′E / 51.733°СГШ 11.083°ИГД / 51.733; 11.083Координати: 51°44′N 11°5′E / 51.733°СГШ 11.083°ИГД / 51.733; 11.083

Штекленберг (германски: Stecklenberg) е село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 23 ноември 2009 е дел од градот Тале.