Штајнфелд (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајнфелд
Место во Бродерсторф
Штајнфелд (Мекленбург) is located in Германија
Штајнфелд (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Општина Бродерсторф
Основни податоци
Површина 13,50 км2
Надм. височина 49 м
Население 557  (31 декември 2011)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18184
Повик. бр. 038202, 038204
Портал www.amtcarbaek.de
Координати 54°6′N 12°18′E / 54.100° N; 12.300° E / 54.100; 12.300Координати: 54°6′N 12°18′E / 54.100° N; 12.300° E / 54.100; 12.300

Штајнфелд (германски: Steinfeld) — село и поранешна општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2013 е дел од општината Бродерсторф.