Прејди на содржината

Штајнбург (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°10′59″N 11°31′0″E / 51.18306° СГШ; 11.51667° ИГД / 51.18306; 11.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнбург
Место во Финеланд
Штајнбург (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Штајнбург (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Финеланд
Основни податоци
Површина 9,62 км2
Надм. височина 209 м
Население 240  (1 јануари 2006)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034465
Координати 51°10′59″N 11°31′0″E / 51.18306° СГШ; 11.51667° ИГД / 51.18306; 11.51667

Штајнбург (германски: Steinburg) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 година е дел од општината Финеланд.