Прејди на содржината

Шрауба (ракомет)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шрауба – вид шут на голот во ракометот.

Овој шут вообичаено го изведуваат пикерите. Откога ќе добијат топка на линијата на шест метри, без да се свртат кон голот, наопачки шутираат кон голот врз основа на осет. Ваквите голови се ретки и публиката ги наградува со аплауз.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]