Шпроте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпроте
Sprotte
Alte Brücke Schmölln.JPG
Стариот мост преку Шпроте во Шмелн
Место Тирингија, Германија
Должина 30 км [1]
Извор Западно од Кримичау
50°52′55″ N; 12°08′44″ E / 50.882078° N; 12.145583° E / 50.882078; 12.145583Координати: 50°52′55″ N; 12°08′44″ E / 50.882078° N; 12.145583° E / 50.882078; 12.145583
Висина на изворот 309 м
Утока Кај Зара во Плајсе
50°56′17″ N; 12°25′15″ E / 50.938162° N; 12.420880° E / 50.938162; 12.420880
Слив Елба
Одлив Плајсе → Вајсе Елстер → Зале → Елба → Северно Море
Слив 150 км²
Истек
со Гросштебниц мерило
Рекордно низок:     68 l/s [2]dep1 (во 1991)
Просечен низок:    233 l/s [2]dep1
Просечен среден:   620 l/s [2]dep1
Просечен висок: 7,43 m³/s [2]dep1
Рекордно висок:   16,6 m³/s [2]dep1 (во 2002)
Помали градови Шмелн

Шпроте (германски: Sprotte) — лева притока на Плајсе во источна Тирингија. Главните води на реката доаѓаат од три извори, кои се наоѓаат западно од Кримичау:

  • Западна Шпроте, чиј извор е близу Рикерсдорф
  • Средна Шпроте, која извиру близу Нишвиц
  • Источна Шпроте

Западниот дел тече северозападно и се влева во Средна Шпроте близу Фолмерсхајн. Помеѓу Постерштајн и Небдениц се влеваат во Источна Шпроте. Потоа Шпроте тече североисточно низ општината Небдениц, потоа низ градот Шмелн до Зара, каде се влева во Плајсе.

Реката е 25 километри долга. Речната долина делумно ја следи железничката линија од Гера до Алтенбург како и сојузниот автопат Б7.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. mit Google Earth ausgemessen
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Pegel in Thüringen Auf: www2.tlug-jena.de

Координати: 50°56′N 12°25′E / 50.933° N; 12.417° E / 50.933; 12.417{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница