Шпортфројде штилер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шпортфројде штилер (германски: Sportfreunde Stiller) е германска инди рок група од Гермеринг, во близината на Минхен, во Баварија .

Групата е основана во 1996 година од Питер „Балбоа“ Бригер (гитара , Вокал ), Флоријан „Ракет“ Вебер (тапани, вокали) и Радигер „Раде“ Линхоф ( бас ). Тие го земале своето првобитно име, Штилер, од нивниот поранешен фудбалски менаџер, Ханс Стилер, во фудбалскиот клуб СВ Гермеринг. Подоцна го смениле името затоа што различен бенд наречен Штилер ги поседувал правата на ова име. Терминот Sportfreunde буквално се преведува како пријатели на спортот и се користи и во имиња на спортски клубови (на пр Sportfreunde Siegen ).

Нивната песна со наслов „Независен“ од албумот „ Die gute Seite“ беше претставена во видеоиграта ФИФА 2003 година .

Во 2006 година, групата ја напишала песната со наслов „'54, '74, '90, 2006", навивачка химна за германската фудбалска репрезентација на Светскиот куп во Германија, која станала хит број еден во Германија; песната го одбележува учеството и освојувањата на Западна Германија на Светските првенства во 1954, 1974 и 1990 година. Откако Германија загуби во полуфиналето против Италија на 4 јули 2006 година, песната беше преработена како „’54, ’74, ’90, 2010’ ’во пресрет на Светскиот куп на ФИФА во 2010 година во Јужна Африка, што подоцна го загубија.

Шпортфројде Штилер биле номинирани пет пати за најдобра германска изведба на MTV Europe Music Awards, во 2002, 2004, 2006, 2007 и 2009 година .