Шпортплац на Ротенбаум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпортплац на Ротенбаум
Место Хамбург, Германија
Отворен 1910
Затворен 2000
Сопственик
Игра ФК Хамбургер
Гледачи 27.000

Шпортплац на Ротенбаум (германски: Sportplatz am Rothenbaum) бил мултинаменски стадион во Хамбург, Германија. Најчесто бил користен за фудбалски натпревари и бил домаќин на напреварите на ФК Хамбургер. Стадионот можел да прими 27.000 луѓе и бил отворен во 1910. Бил заменет од Volksparkstadion во 1963 и затворен во 2000.

Координати: 53°34′18.37″N 9°59′25.96″E / 53.5717694° N; 9.9905444° E / 53.5717694; 9.9905444