Шпат Касапи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шпат Касапи (албански: Shpat Kasapi) е албански пејач од Македонија. Роден е на 2 мај 1985 година во Тетово. Тој е син на Ѓилимсер Касапи, политичарка на СДСМ и пратеник во Македонското Собрание.

Животопис[уреди | уреди извор]

Касапи учествуваше на албанскиот фестивал Festivali i Këngës 47 во 2009-та кој се одржува секоја година во Тирана, Албанија и каде се избира песна за Евровизија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tonight starts Festivali i Kënges“. eurosong.be. December 19, 2008. Посетено на 12 February 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]