Шортевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шортевиц
Градски дел во Цербих
Шортевиц is located in Германија
Шортевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербих
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 75 м
Население 696  (31 декември 2006)
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034975
Портал www.schortewitz.de
Координати 51°38′59″N 12°1′0″E / 51.64972° СГШ; 12.01667° ИГД / 51.64972; 12.01667Координати: 51°38′59″N 12°1′0″E / 51.64972° СГШ; 12.01667° ИГД / 51.64972; 12.01667

Шортевиц е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 март 2009, е дел од градот Цербих.