Шопското оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шопското е мешано македонско оро. Кореографски потекнува од Кочанско.[1]

Има повеќе варијанти на ова оро, како и неколку имиња: „Шопска“, „Шопско“, „Шопското“ и „На трипати“. Тоа е едно исто оро, а варијантите имаат мали разлики во стапките. Го викаат „шопско“ затоа што е донесено од Шоплук.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 222