Шопска салата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шопска салата
Македонска шопска салата
Дел од оброкотпредјадење
РегионБалкан
Главни состојкидомат, краставица, кромид, пипер, сирење
Шопската салата е една од најомилените македонски салати

Шопската салата е едно од македонските традиционални предјадења, а освен тоа карактеристична е и за Бугарија и Србија. За потекло на оваа салата се зема регионот околу Шоплук препознатлив по доброто сирење коешто жителите го користеле во најразлични јадења.[1]

Името го добива според словенското племе Шопи кое живеело на тој регион.[се бара извор] Всушност за потеклото на Шопите постојат неколку теории, од кои најчесто се искористуваа таа дека името им е поврзано со тоа на тракиското племе Сапеи.[2]

Состојки[уреди | уреди извор]

Во прилог се прикажани основните состојки за една голема чинија од оваа салата. Количината на салатата се менува во зависност од потребите.

Начин на приготвување[уреди | уреди извор]

Доматите и излупените краставици исечете ги на коцки, а кромидот исечкајте го ситно. Посолете ги, налејте ги со масло и лесно измешајте. Одозгора ставете ја ситно сечканата лута пиперка и нарендајте го сирењето.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Рецепт за шопска салата“. Сè за храна. 2015-02-23. Посетено на 2020-01-08.
  2. Elena Marushiakova as ed., Dynamics of National Identity and Transnational Identities in the Process of European Integration, Cambridge Scholars Publishing, 2021, p. 424, ISBN 1527565610.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]