Шопска салата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шопска салата
Македонска шопска салата.jpg
Македонска шопска салата
Дел од оброкотпредјадење
РегионБалкан
Главни состојкидомат, краставица, кромид, пипер, сирење
Шопската салата е една од најомилените македонски салати

Шопската салата е едно од македонските традиционални предјадења, а освен кај нас се карактеристична е и за Бугарија и Србија. За потекло на оваа салата се зема регионот околу Шоплук препознатлив по доброто сирење коешто жителите го користеле во најразлични јадења.

Името го добива според словенското племе Шопи кое живеело на тој регион.

Состојки[уреди | уреди извор]

Во прилог се прикажани основните состојки за една голема чинија од оваа салата. Количината на салатата се менува во зависност од потребите.

Начин на приготвување[уреди | уреди извор]

Доматите и излупените краставици исечете ги на коцки, а кромидот исечкајте го ситно. Посолете ги, налејте ги со масло и лесно измешајте. Одозгора ставете ја ситно сечканата лута пиперка и нарендајте го сирењето.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]