Шопка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шопка е женско македонско оро, кое кореографски потекнува од Кратовско.[1]

Ова е темпераментно оро кое се игра со брзи чекори. Во орото има и потскоци. Играчите се во полукруг, со лицето свртени кон центарот на кругот, се држат за појас. Ритамот е двочетвртински.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 59-61