Шон Лејк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шон Лејк
Лични податоци
Цело имеШон Лејк
Роден6 декември 1991 (1991-12-06) (30 г.)
Мелбурн, Австралија Австралија
Податоци за клубот
Мом. клубБенелонг СвисВелнес Сајклинг Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Професионални клубови
2015

2016-
Африкан Вајлдлајф Сафарис Сајклинг Тим
Аванти ИзоВи Спортс
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
OceaniaChampionJersey.png Океански друмски првак (2016)
OceaniaChampionJersey.png Океански хронометарски првак (2016)
Последна промена
19 март 2016

Шон Лејк (англиски: Sean Lake; р. 6 декември 1991 во Мелбурн) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Бенелонг СвисВелнес Сајклинг Тим.[1]

Ја освоил маичката за планинскиот пласман на првата етапа на Тур Даун Андер 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
1. OceaniaChampionJersey.png Океанско хронометарско првенство
1. OceaniaChampionJersey.png Океанско друмско првенство
3. Национално хронометарско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tour Down Under: Sean Lake hopes to raise bar again in bid for professional career“. Sydney Morning Herald. Посетено на 24 јануари 2016.
  2. „Tour Down Under: Sean Lake follows through with pledge to showcase cycling talent“. Sydney Morning Herald. Посетено на 24 јануари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]