Шозо Цугитани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јапонија Шозо Цугитани
Лични податоци
Роден на 25 јуни 1940(1940-06-25)
Роден во Јапонија
Починал на 2 јуни 1978(1978-06-02) (воз. 37 г.)
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1963–1967 Mitsubishi Motors
Репрезентација
1961–1965 Јапонија Јапонија 12 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Шозо Цугитани (роден 25 јуни 1940) е јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Шозо Цугитани бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1961 2 0
1962 2 0
1963 5 4
1964 1 0
1965 2 0
Вкупно 12 4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]