Шмизла (скулптура во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед кон скулптурата навечер

Шмизла претставува бронзена скулптура на жена со мобилен телефон, сместена во самиот центар на Скопје, поточно на улицата „Македонија“ спроти Домот на АРМ[1] Автор на скулптурата е уметникот Димитар Филиповски[2] и свечено била поставена на 18 јануари 2009 година.[3]

Оваа скулптура е дел од проектот на Министерството за култура за поставување 35 скулптури во центарот на Скопје.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ризвановиќ, Сеад (Сеад Ризвановиќ). „Промовирани четирите скулптури поставени во центарот на Скопје“ (македонски). А1. конс. 2011-08-03. 
  2. Поставени скулптурите „Мачка“, „Шмизла“, „Девојче“ и „Заљубени“ во Скопје“, Утрински Весник, вторник, 20 јануари 2009 (посет. 3 август 2011 г). (на македонски)
  3. Шмизла ќе ги шмека скопјани“, Вечер, вторник, 20 јануари 2009 (посет. 3 август 2011 г). (на македонски)
  4. „ИЗБРАНИ 40 РЕШЕНИЈА ОД КОНКУРСОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА“ (македонски). Премин. конс. 2011-07-26. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]