Шмидеберг (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шмидеберг
Место во Диполдисвалде
Шмидеберг (Саксонија) is located in Германија
Шмидеберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Град Диполдисвалде
Основни податоци
Површина 40,76 км2
Надм. височина 420−560 м
Население 4.467  (31 декември 2012)
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01762
Повик. бр. 035052
Портал www.schmiedeberg.net
Координати 50°50′15″N 13°40′31″E / 50.83750° СГШ; 13.67528° ИГД / 50.83750; 13.67528Координати: 50°50′15″N 13°40′31″E / 50.83750° СГШ; 13.67528° ИГД / 50.83750; 13.67528

Шмидеберг (германски: Schmiedeberg) — село и поранешна општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа во долината на реката Роте Вајсериц, 24 километри јужно од Дрезден. Од 1 јануари 2014 е дел од градот Диполдисвалде.