Шмалцероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шмалцероде
Градски дел во Ајслебен
Шмалцероде is located in Германија
Шмалцероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Ајслебен
Основни податоци
Површина 1 км2
Надм. височина 289 м
Население 287  (31 декември 2006)
 - Густина 287 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 03475
Координати 51°30′0″N 11°30′0″E / 51.50000° N; 11.50000° E / 51.50000; 11.50000Координати: 51°30′0″N 11°30′0″E / 51.50000° N; 11.50000° E / 51.50000; 11.50000

Шмалцероде е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Ајслебен.