Шладен (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шладенгермански: Schladen) — поранешна општинска заедница во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во селото Шладен. Била распуштена на 1 ноември 2013 година, кога била основана општината Шладен-Верла.

Општинската заедница Шладен се состоела од следниве општини:

  1. Гилде
  2. Хорнбург
  3. Шладен
  4. Верлабургдорф

Координати: 52°01′00″ N; 10°37′00″ E / 52.0166666667° СГШ; 10.6166666667° ИГД / 52.0166666667; 10.6166666667