Прејди на содржината

Шкоцјан (Копер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкоцјан
Шкоцјан
Поглед на Шкоцјан
Шкоцјан is located in Slovenia
Шкоцјан
Шкоцјан
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°31′52.7″N 13°46′30.38″E / 45.531306° СГШ; 13.7751056° ИГД / 45.531306; 13.7751056
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКопер
Површина
 • Вкупна2,65 км2 (102 ми2)
Надм. вис.&1000000000000048200000048,2 м
Население (2020)
 • Вкупно595
 • Густина2,2/км2 (5,8/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6000

Шкоцјан (словенечки: Škocjan) — населба во Општина Копер во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.