Прејди на содржината

Шкоцјан (Дивача)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкоцјан
Škocjan
Поглед на Шкоцјан
Шкоцјан is located in Slovenia
Шкоцјан
Шкоцјан
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′52.03″N 13°59′36.91″E / 45.6644528° СГШ; 13.9935861° ИГД / 45.6644528; 13.9935861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаДивача
Површина
 • Вкупна0,281 км2 (108 ми2)
Надм. вис.&10000000000004237000000423,7 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина0,025/км2 (0,065/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6215

Шкоцјан (словенечки: Škocjan) — населба во Општина Дивача во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.